Bélyegzőlenyomatunk minőségét és kinézetét befolyásolhatja, hogy milyen tintafajtát (bélyegzőpárnát) használunk hozzá. Most megismerkedhetsz a legalapvetőbb, scrapbookban is használatos tintafajtákkal.
- Pigment tinta – Ez a tintapárna sok pigmentet tartalmaz, azaz élénk színekben árusítják. Párnája általában puha, így a lapszél-öregítéshez kiválóan, egyéb segédeszköz nélkül alkalmazható. Lassan szárad, ezért hődomborításhoz használható.
- Dye ink tinta – Erre a tintapárnára az jellemző, hogy gyorsan szárad, a párna maga, feszített vászon, ezért kemény a felülete. Részletgazdag lenyomatok készítéséhez kiváló, mert folyadékban oldott, finom, apró pigmentszemcséket tartalmaz. Hődomborításhoz nem nagy sikerrel alkalmazható. Lapszélöregítéshez külön szivaccsal érdemes felvinni.
- Fluid Chalk– magyarul folyékony tinta. A Fluid Chalk abban különbözik a pigment tintától, hogy sötétebb alapon is látható, mert fedő festék. Viszont nem eredményez éles lenyomatot, inkább, a nevéből adódóan is, a krétaszerűség jellemzi. Száradás után olyan érzetet kelt, mintha krétáztunk volna a felületre.
- StazOn tinta – Azonnal száradó, éles lenyomatot eredményező tinta, vízzel nem oldható, ezért a bélyegzett nyomatok akvarellfestéséhez kiválóan alkalmazható. Lapszélöregítéshez nem ajánlom. Porózus és nem porózus felületre egyaránt felvihető. Megj. Ezt a típusú tintát az „archival” jelzővel is szokás illetni.
- StazOn Opaque tinta – A StazOn továbbfejlesztett változata, nem porózus (fém, fólia, üveg) felületekre ajánlom, teljesen átlátszatlan, fedő tinta. Rögtön megszárad, így nem maszatolódik el. Utántöltővel kapható, amely 4000 bélyegzést tesz lehetővé.
- Distress Ink – Elsősorban lapszélek és papírdarabok öregítésére kifejlesztett tintapárna. Felviteléhez külön szivacsot (sminkszivacs is jó hozzá!) vagy applkikátort használj. A különböző színeket egymással vegyítve érheted el az igazi, öregített hatást.
- Glue Pad tintapárna – Lényegében nem tinta, hanem ragasztófolyadék, amelyet bélyegzéshez használhatsz. Segítségével pasztellkrétát, csillámport, domborítóport rögzíthetsz a papírra.
- Watermark tinta – magyarul vízjeltinta. Speciális tintapárna, amellyel az eredeti papírunk színénél egy árnyalattal sötétebb bélyegzett motívumot kaphatsz. Elsősorban egyszínű papíron való használatra ajánlom, különleges háttérmotívumok elkészítéséhez.
- Embossing tinta – hődomborításhoz gyártott, átlátszó tinta. Segítségével domborítóport rögzíthetsz a papírra, amit hőlégfúvóval kell fixálni.
Wow…. Egy egészen új világ nyílt meg ezzel a leírással…
Szóval jó tudni, hogy eddig sem vet kezdtem hogy én a hődomborításhoz pigment tintát használtam…
A watermark eddigi is érdekelt de nem mertem megvenni.
Míg a FluidChalkkal, GluePaddal es StazOnnal teljesen felcsigáztál. Felírtam a bevásárló listára… 🙂
Köszönöm, ennek igazán örülök. Igen, a pigment típusú tinta jó a hődomborításhoz, mert tovább marad nedves, így a domborpor könnyebben ragad meg rajta.
Ez a domborpor pont olyan misztikusan hangzik, mint a Harry Potterben a hop-por 🙂
Abszol-út! 🙂 🙂 Nos, ez részedről egy találó hasonlat. Úgy érzem, valamit tennem kell, hogy felfedjem ezt a rejtélyt!
Már alig várom!
Izgi egy lista, „hol is kezdjem”????? 😀
Nekem főleg distressjeim vannak, nem csak öregítésre, hanem festegetni is nagyon szeretek vele. Meg pláne a lányom, mert a víztartós ecsettel végre sikerélménye van és nem megy ki annyira a vonalból 😀
Gigi, van valami hely, facebook csoport, csak nekünk, ahová fel lehetne tölteni képeket? Aztán örülhetnénk egymásnak ^_^
Nagyon jó a festegetésre, igen, minden vízbázisú tinta, nem véletlenül szereted használni.
Facebook csoportot még nem aktiváltam, más megoldásban gondolkodtam. Pici türelmet kérek szépen e téren.
Na ez most nekem egy nagyobb lélegzetű dolog volt, még sokszor meg fogom nézni, lehet, hogy ezért bátortalanodtam el a nyomdázásnál…
Ez a tananyagrész, az ÁSZF alapján most már mindig rendelkezésedre fog állni, így vissza-visszatérhetsz ehhez a kisokoshoz. Remélem, most már nem leszel bátortalan és ki fogod próbálni a nyomdázást! 🙂
Fotó bélyegzéshez melyik eszközt javaslod? Egy ideje aktívan használom a bélyegzőket, főként az akrilt. Ennek ellenére hasznos volt számomra ez a fejezet, főként a “hintáztatás”.
A fotók felülete fényes, nem porózus felület, ezért arra a vízbázisú tinták nem tapadnak jól, szinte az örökkévalóságig sem száradnak meg. Ezért én, ha fotóra bélyegzek, mindig StazOn tintát használtam eddig. Az Opaque változatok krétahatásúak, pl. csontfehér, világoskék, rózsaszín árnyalatokban jól mutatnak a fotón.