Tekintsük át, milyen ragasztófajtákkal találkozhatunk a kreatív hobbi piacon, illetve, hogy ezeket milyen célra használhatjuk scrapbookalbumaink készítésekor?
- Kétoldalú szalagragasztó – A legáltalánosabb ragasztó, amellyel szinte mindent rögzíthetünk. Tulajdonképpen egy mind a két oldalán ragadó „cellux”-hoz hasonlíthatjuk. Papír, fényképek, karton, textília rögzítéséhez kiváló. Normál és extraerős változatokban egyaránt létezik. Sav- és ligninmentes.
- Stiftes ragasztó – kenőfejes ragasztó, mellyel papírdarabokat, filigrán karton díszítőelemeket, lyukasztott formákat könnyedén rögzíthetünk egymáshoz. Sav- és ligninmentes.
- Fotóragasztó – fényes felületű (nem porózus) kartonokat és fényképeket ragaszthatunk egymáshoz ezzel a folyékony, tubusból adagolható ragasztóval. Bár kellemetlen szagú, oldószert nem tartalmaz.
- Express ragasztó – Gyorsan száradó, erős ragasztóképességgel rendelkező, vízbázisú, folyékony ragasztó, porózus felületek gyors és hatékony rögzítéséhez, adagolófejes flakonban.
- Médiaragasztó – Gyorsan száradó, erős, vízbázisú, kifejezetten scrapbook- és vegyestechnikákhoz kifejleszteett, tubusban kapható ragasztó.
- Ékszerragasztó – strasszok, fémdíszek ragasztására ajánlott ragsztótípus, műanyag tubusban.
- Multiragasztó – Oldószeres (!) ragasztó, mely gyakorlatilag mindenféle anyag egymáshoz ragaszására alkalmas. Mivel oldószeres, ezért fotók rögzítéséhez egyáltalán nem ajánlom. Viszont fémdíszek, bőr, fa ragasztásához kiváló.
- Ragasztóspray – Hajtógázzal működő ragasztóspray, nagy felületek beragasztózásához. Létezik ideiglenes és tartós változatban is. Az ideiglenes változatot sablonok, stencilek rögzítéséhez lehet használni.
- Folyékony ragasztók – Számos változatban kapható, kenőfejes vagy adagolófejes, folyékony ragasztók. Kenésüket szivacsecsettel vagy széles ecsettel javaslom, az egyenletes, buborékmentes felhordás érdekében.
- Ragasztó toll – apró díszítőelemek ragasztásához használható eszköz, mely külsőre golyóstollhoz hasonlít, de tinta helyett ragasztót tartalmaz.
- 3D ragasztópárnák – mind a két oldalán ragadós felületű, előre felvágott vagy tekercsben kapható szivacspárnák. Segítségükkel három dimenzióssá tehetjük alkotásunk egyes részeit, kiemelhetjük a síkból az egymásra kerülő rétegeket és a díszítőelemeket.
- Ragasztó pötty – Szalagról leválasztható, gyárilag felhelyezett szilikonpöttyök, melyek apró papírdarabok, díszítőelemek (pl. gombok) rögzítéséhez használhatók.
- Lyukvédő ragasztók és fotósarkok – A lyukvédő ragasztókkal megakadályozhatjuk, hogy a kör alakú lyukasztások idővel elrongyolódjanak (gyűrűs albumoknál vagy címkék húzókájának kialakításakor), a fotósarkokkal pedig régi, hagyományos módszerrel, a négy saroknál rögzíthetjük az albumunkba kerülő fényképeinket.
Láttad már az ehhez a leckéhez tartozó összefoglaló videókat? Ha nem, kérlek, nézd meg, kattints erre a leckére:
Hát eddig csak a 3D-s ragasztókockát, a kétoldalas ragasztót és a stiftes fajtákat ismertem, de ez a lyukvédős fajta milyen menő már!!!:-)))
🙂 Igen. Kalendáriumozáshoz is klassz!
A lyukvédőt melyik üzletben keressem? Nagyon praktikus, de eddig nem ismertem.
Örülök, hogy tetszik. Nálam is lehet ilyesmit kapni. A webáruház épp karbantartás miatt nem látható, de pár nap még, és itt tudod majd megnézni ezt a terméket:
https://www.scrapbookwebaruhaz.hu/kreativ-kalendarium-termekek/1253-filofax-oentapado-lyukvedo-erosito-cimke-atlatszo.html