A díszítőelemek közül kétféle módon csoportosíthatjuk: gyári készítésű és saját készítésű. Nézzük meg közelebbről melyek ezek!
Előregyártott, gyári készítésű díszítőelemek
Scrapbookoldalaink hatékony elkészítését segítik az előre gyártott, designerek által tervezett elemek. Ezek közül a legfontosabbak:
- Chipboard: mintás vagy natúr vastag karton formák vagy betűk, melyek textúrát adnak oldalunknak. Számos fajtájuk létezik címfeliratok, motívumok, indák, képkeretek.
- Fa díszítőelemek: nagyon hasonlóak a chipboard díszekhez, de az alapanyaguk fa és nem papírkarton. Így sokkal több lehetőség nyílik díszítésükre (festhetők, csiszolhatók) mint papírkarton (chipboard) társaiknál.
- Gombok: általában gombkészletben árusítják, nagyon szép, kézi hatást ad oldalunknak, főként, ha igazi varrással rögzítjük őket.
- Előrestancolt kártyák és lézerstancolt motívumok: az előrestancolt kártyákat könnyedén kiszedhetjük papírjukból, megkönnyítik például a kommentárírást. A lézerstancolt motívumok pedig olyan aprólékosan, géppel kivágott díszítőelemeket tartalmaznak, amelyeket kézzel nem tudnánk kivágni. Több témához (pl: karácsony, nyaralás, természet) vásárolhatunk ilyen elemeket, felragasztásukhoz 3D ragasztókockát ajánlunk.
- Szalagok: különleges textúrát adnak oldalunknak, segítenek a rétegezett hatás elérésében, ezért használjuk bátran. Létezik mintás, egyszínű, de öntapadó szalag is. Használhatunk csipkét is oldalunkon. A szalagokat rögzíthetjük kétoldalas ragasztóval, ragasztópöttyel vagy tűzőgéppel is.
- Matricák: a legnépszerűbb kiegészítő elemek, számtalan formában és mintában rendelkezésünkre állnak.
- Filcdíszek: leginkább ezeknél érvényesül az, hogy időt takaríthatunk meg, ha az előre elkészítettet választjuk, hiszen a filcelemeket igen körülményes kézzel egymásra rétegeznünk, viszont előre gyártott típusban nagyon szépeket találhatunk.
- Virágok: scrapbookosok által leginkább kedvelt díszítőelemek, lehetnek papír vagy textilből alapúak, mintásak vagy egyszínűek.
- Miltonkapcsok és csőszegecsek: a legalapvetőbb díszítőelemek, szolgálhatnak díszítésre vagy rögzítésre. Rengeteg méretben és színben elérhetőek.
- Fém díszek: különleges hatást adnak oldalunknak, minták, formák, betűk, keretek érhetőek el ebből a fajta elemből.
A fentieken túl még számos díszítőelemmel találkozhatsz.
Saját készítésű díszítőelemek
Ha igazán egyedi díszítőelemmel szeretnéd feldobni oldaladat, akkor saját kezűleg kell elkészítened azt, ehhez számtalan technika kínálkozik.
- Kézi vágás: A kézi vágás előnye, hogy bármilyen színű és mintázatú papírból a neked tetsző elemet vághatod ki (művészkés vagy nagyon hegyes olló segítségével). A kivágott elemet érdemes körbetintázni, így az esetleges fehér részek is eltűnnek. Felragasztásukhoz használhatsz kétoldalas ragasztót, ragasztópöttyöt vagy 3D ragasztót.
- Lyukasztott motívumok: Lyukasztók segítségével készített díszítőelemek, díszítőcsíkok, motívumok, sorminták.
- Vágógépek: Ha rendelkezel formavágógéppel (pl.: Sizzix), akkor ennek segítségével is bármilyen papírból tudsz formákat kivágni.
Látom, ismét be kell vetnem magam a Galériába 🙂 Múlt héten a papírok szempontjából néztem végig az alkotásaidat, Gigi, most pedig majd díszítő elemek szempontjából fogom végig bogáraszni. Nagyon nehéz elvonatkoztatni az összhatástól, de úgy gondolom, hogy sokat tanulok majd belőle. 🙂 ♥
Köszönöm a visszajelzést! De jó ezt tudni, hogy arra használod a Galériát, ami miatt feltöltöttem oda az alkotásaimat! Örülök, hogy hasznosnak találod.
Szia! A szegecselésről nem lesz egy mini videó? Eddig még nem próbáltam, és jól jönne a segítség.
Szia Rita, köszönöm a kérdést! Hm. nem terveztem erről külön videót felvenni, mert azért nem olyan bonyolult a módszer, de kitalálok valamit, hogy segíthessek, rendben? A webáruházba napokon belül felkerülnek ezek az alapeszközök, lesz köztük olyan, csőszegecselő is, amihez még kalapácsot sem kell használni. Visszatérek majd ehhez a hozzászólásodhoz, oké?
Szia!
Van néhány kérdésem 🙂
A chipboardokat mivel érdemes befesteni, illetve milyen ragasztót ajánlasz hozzájuk? A dekorgombokhoz milyen ragasztó lenne jó?
Több helyen láttam, hogy pékzsineggel díszítik az oldalt, azt vajon mivel érdemes rögzíteni?
Angéla, a chipboardok, mivel karton alapanyagúak, bármivel festhetők, amivel festeni lehet. Arra kell vigyázni, hogy hamar felázik a karton, ha nagyon vizes festékkel pacsmagoljuk be. Pl. Ezért az akvarellceruza+nedves ecset kombinációt nem annyira javaslom. De, akrilfestékkel, sűrűbbre kevert vízfestékkel, filctollal, tintapárnával és szórófejes festékkel (nem sokat fújva rá, hiszen az is víztartalmú) remekül tudod majd színezni őket.
Ragasztáshoz a filigrán kivágatokhoz vagy a stifteseket vagy folyékony ragasztót (express, vagy Media ragasztók a Pentarttól).
Dekorgomb alatt mit értesz? Műanyag gombokat? Vagy a jelvényeket, aminek a hátulja fémlap? Mindkettőhöz olyan ragasztót javaslok, ami fémek ragasztásához is ajánlott. A Media ragasztó vagy a strasszkő-ragasztók, multiragasztók alkalmasak ezek rögzítésére. Ezen kívül, még a 3D párnák is.
A pékzsineget egyszerűen egy kisebb pötty ragasztóval, ahol megkötötted őket. Vagy, ahol nem látszik, kétoldalas ragasztóval (pl. a papír hátulján). Ezekben pont az a szép, hogy ahogy átkötöd, picit eláll. De, ha szorosan tekered, akkor egy kis darab kétoldalas ragasztóval is rögzítheted.
Köszönöm a választ 🙂
Jaaaj, hát végre elérkeztünk egy sarkallatos kérdésemhez! Nálam kezd káosz kialakulni a kincsek között… igazi rendszerezős alkat lévén borzasztóan zavar… Van egy nagy kosárnyi festékem (selyem, textil, üveg, akril) és egy kisebb kosárban dekortapasz tekercsek… egy míves átlátszó üvegben nyomdák, egy dekupázsolt fémhengerben a mintavágó ollók… a szalagok, csipkék feltekerve a fali síneken… de már nem látom át! Minden kinőtte a tárolóhelyét… és van olyan, aminek nincs is igazán…. például a matricák, díszek, maradék papírok csak úgy a fiókban vannak… mit csináljak a maradékokkal?!
A tárolásos résznél írok néhány megoldást erre, hogy mit hogyan lehet tárolni. A saját tapasztalatomban az vált be, hogy kb. 8-10 cm-esnél nagyobb darabokat hagyok meg, a többit kidobom, mert nem fogom felhasználni. kb. 8-9 év után jutottam el én is arra a felismerésre, hogy a kis fecniket csak gyűjtöm, de minek?! Most így van egy pár olyan pizzásdobozom, amiben a következő kategóriákban gyűjtöm a megmaradt vagy már megvágott, nem egész papírokat (és rendszerint fel is használom őket) : egyszínű karton maradékok, nyári, télies, őszi, tavaszias, szülinapos, natúr, különleges (pausz és csillámos papírok), chipboard és szürkekarton.