-
Kézzel vágott
A számítógépen írd meg, majd nyomtasd ki a címfeliratot (így rengeteg betűtípus közül választhatsz, valamint a méretet is be tudod állítani). Ha a papír színére nyomtatsz, akkor kis ráhagyással vágd ki a betűket/címet, vagy nyomtasd a papír hátoldalára (a nyomtatási opcióknál válaszd a tükörképet, így a betűket kivágva a színükön pont megfelelő irányban állnak majd). De akár kézzel rajzolt betűket is kivághatsz művészkéssel. A kézi vágást ma már helyettesíthetjük formavágógépek (Sizzix és Silhouette) betűkészleteivel kivágott címfeliratokkal is. - Bélyegzett
Betűbélyegzőkkel ötletes és szép feliratokat készíthetsz. Nyomdázhatsz közvetlenül a háttérpapírra vagy ki is vághatod az egyenként bélyegzett betűket. Előnye, hogy a betűbélyegzőket számtalanszor felhasználhatod más-más oldalaidnál. -
Betűmatricák és más betűelemek
Legegyszerűbben előre gyártott betűmatricákkal készíthetsz feliratokat. Ezek a dekoratív matricák rengetegféle színben és formában kaphatók és textúrájukkal feldobják a scrapbookoldalakat. Léteznek chipboard, filc, dekorgumi, pufi betűmatricák, de közönséges matricák is.
- Vegyes technika
Ha betűmatricát használsz, akkor a különböző nagyságokat és textúrákat kombinálhatod is egymással: például a csillámos matricát a sima, egysíkú dekorgumi matricával vagy a kicsit a naggyal. Teremts nagy, észrevehető kontrasztot minden esetben!
-
Kézzel írt
Kézzel írt címfeliratokat is készíthetsz oldaladra, minialbumodra. Ha még nem vagy elég biztos magadban, akkor először rajzold meg ceruzával a feliratot, majd írd át zselés tollal vagy filctollal. - Különálló címkén
A címfelirat elkészítésének ötletes módja, ha a feliratot külön címkén (tag-en) helyezed el, ezzel is kiemelve azt. -
Nyomtatás, transzferálás
Az első pontban ismertetettek szerint nyomtathatod is a címfeliratot, de a betűket vagy a címfeliratot nem muszáj kézzel kivágni, hanem nyomtathatod közvetlenül az alapkartonra vagy körbevághatod négyzet formában is. (Jó tudni: 12×12 inches kartonra közvetlenül nem tudunk nyomtatni, ezt először le kell vágni A4-es formátumra, majd ezt a nyomtatott papírt kreatív módon elhelyezni oldalunkon).
Transzfermatricával, vagy transzferáló folyadék segítségével azonban áthidalhatjuk ezt az utóbbi nehézséget. Ezeknek a megoldásoknak a lényege, hogy a címfeliratot közvetlenül az oldalra varázsolhatjuk. A transzfermatricák (vagy kaparós matricák) egy fa vagy műanyag lapka (mint egy jégkrémpálcika) segítségével vihetők fel a fóliáról, közvetlenül a papírra. A transzferáló folyadék pedig egy olyan kémiai oldat, amivel, ha átitatjuk a papír hátoldala felől lézernyomtatóval a fordítva, azaz tükrözve (!!!) nyomtatott betűket, akkor a lézernyomtató tintája átragad az átázott egyik papírról (amire nyomtattuk) a másikra (a scrapbook papírra).
A scrapbook papírokra, alapkartonra tintasugaras nyomtatóval is lehet nyomtatni?
Igen, lehet! Ha strukturált a karton felülete, akkor a tintasugaras még klasszabb eredményt ad, mert befolyik a tinta a kis mélyedésekbe is. A lézer is tud rá nyomtatni, de nekem volt már olyan, hogy az nem lett a legtökéletesebb. A sima kartonra viszont ugyanolyan klasszul nyomtat mindkettő. Szóval, lehet, mind a kettővel kartonra. 🙂
Annyi van, hogy a tintasugarassal fényes papírra csak óvatosan, és türelmesen lehet. Pl. műnyomó kartonra. Lassan szárad meg rajta a tinta.
Gigi! Tudnál linkelni nekem egy videót a transzfer gél használatáról?
Szia, Magyarországon én a transzfer oldattal találkoztam, a Pentacolor gyártja.
Itt találod a termékbemutató videójukat: https://youtu.be/tsc7cHJ98pQ
Album készítésnél is minden oldalhoz kell cím feliratot készíteni?
Márti, igazából szerintem inkább az albumot nevezzük el. De, persze, ki mondja azt, hogy lehet vagy nem lehet címet adni egy minialbumnál az egyes oldalpároknak. Én, ha minialbumot készítek, ritkán szoktam címet adni az oldalpárnak. Ha különálló oldalakat teszek egy nagy albumba (mint, ahogy itt mutatom őket), akkor igen, minden oldalhoz készítettem címfeliratot. Mert az csak arról szól.