- A kontraszt lényege, hogy felkelti a figyelmet és segíti ráirányítani a scrapbook oldal szemlélőjének tekintetét a fókuszpontra. Mindeközben rangsort teremt a különböző oldalelemek között is. Viszont csak úgy hatásos, ha erőteljesen használjunk, ezért bátran alakíts ki erőteljes kontrasztot! Ne óvatoskodj, mert a kis kontraszt nem kontrasztot képez, hanem diszharmóniát.
- Kontrasztot teremthetsz színek, méretek, stílusok, anyagok és technikák között is. A lényeg, hogy markánsan eltérjenek egymástól.
- Akkor erőteljes a kontraszt, ha nem csak kismértékben, hanem nagymértékben különböznek a kontrasztba hozott elemek, azaz lényegesen eltérő tulajdonságokkal bírnak.
- Megfigyelheted, hogy az egymástól eltérő dolgok mágnesként vonzzák a tekintetünket, mert az ember szeme ösztönösen keresi az egymással kontrasztban álló elemeket.
- Célunk a kontrasztteremtéssel, hogy felkeltsük az érdeklődést scrapbookoldalunk iránt, valamint, hogy a tartalomra irányítsuk a figyelmet.
- Az ellentéthatás kialakítása során légy bátor, tedd látványosan különbözővé a használt elemeket!
- Ne félj egyes grafikai elemek felnagyításától vagy lekicsinyítésétől. Minden ilyen dologgal kifejezhetsz valamit: „…hangoskodjunk vagy suttogjunk, ha szükséges! A megfelelő helyzetben mindkettő hatásos lehet.”*
*Robin Williams: Tervezz bátran! Scolar Kiadó, 2006. 79. oldal
A fentieket szem előtt tartva, nézd végig most ismét a már ismert oldalaimat, és figyeld meg, hogy hol és milyen kontrasztot alkalmaztam az összeállítások során! Magam részéről bátran bánok a kontraszttal, nagyon szeretem alkalmazni ezt a alapelvet! ♥
[maxgallery id=”223″]
Ööööö… Ez most magas nekem valahogy 🙁 Nem mondanál el egy-két alkotásodnál, hogy mi van kontrasztba hozva mivel? 🙂 Köszi!!! ♥
Rendben, akkor kiegészítem a leckét néhány magyarázós példával, rendben? Úgy, mint ahogy az ismétlésekről szóló leckében van.
Ó az szuper lenne, köszi!
Igen ez most nekem is kicsit homályos.
Rendben, türelmeteket kérem. A csütörtöki leckékkel együtt pótolom a kiegészítést. 🙂
Ahogy Te leírod, elmondod, magyarázod, olyan egyszerűnek tűnnek az alapelvek! Bezzeg amikor önállóan kellene mindezeket szem előtt tartanom, már nem is olyan egyértelmű a dolog. Azt hiszem az első alapelvnél írtad, hogy egyesével tanuljuk, vagy alkalmazzuk az elveket, aztán a többi jön magától. Nálam már az is haladás, hogy elméletben tudom, hogy mit kellene tennem, a gyakorlás talán idővel meghozza a teljes harmóniát.
Köszönöm. Abszolút a gyakorlás hozza meg a magabiztosságot, Márti. S, igen, egyesével alkalmazva szerintem szépen lehet haladni.