A színkorong a szivárvány színeit (azokat a színárnyalatokat, amelyekre a fehér fény felbomlik fénytörés esetén) vonultatja fel, kör alakban: vörös, narancssárga, sárga, zöld, kék, indigókék, lila, fekete, majd ismét vörös. A színkorong külső körén az elsődleges és a másodlagos színek láthatók. Az elsődleges és másodlagos színek keverékéből viszont létrehozhatjuk a harmadlagos színeket. A színkorong belső gyűrűin az egyes színek világosításával vagy sötétítésével létrejött változatok láthatók. A színek kör mentén történő elrendezésének köszönhetően könnyen észrevehetjük, hogy mely színek illenek egymáshoz – melyek harmonizálnak, melyek egészítik ki egymást vagy melyek alkotnak kontrasztot egymással.
- Elsődleges színek: A piros, a kék és a sárga. Ez a három szín egyenlő távolságban helyezkedik el egymástól a színkorongon, mintha egy szabályos háromszög egy-egy csúcsán kapnának helyet.
- Másodlagos színek: Ezek az árnyalatok két elsődleges szín keverékéből jönnek létre, s így kialakul a színkorongon egy másik „háromszög”. A lila például a piros és a kék közé esik, a zöld a kék és a sárga közé, a narancssárga pedig a sárga és a piros közé.
- Harmadlagos színek: Ezek az elsődleges és másodlagos színek kombinációiból jönnek létre, ennek megfelelően közöttük helyezkednek el a színkorongon.
A különböző művészeti ágakban, így a festészetben és a díszítőművészetekben rendszeresen használják és alkalmazzák a gyakorlatban is a színkorongot, színkereket. Ahhoz, hogy biztonsággal használd a színeket a jövőben, javaslom egy forgatható színkerék beszerzését. Ennek megkönnyítése érdekében az alábbi linkről letölthetsz két különböző funkciójú színkereket. Az egyik változat a színkeresésben segít (ablakos), a másik pedig a színsémák összeállításában.
Színválasztó korong letöltése»
- Hogyan használd a színkereket? Amikor ki akarod választani egy adott színséma árnyalatait, először forgasd a kereket a domináns díszítőszínhez. Ezután a nyilak segítségével választhatsz a harmonikus és kiegészítő színpalettából, s harmonizáló vagy az ellentétek vonzalmára épülő színsémát alakíthatsz ki.
A színelmélet és a színkerék használatának megértéséhez készítettem az alábbi videót. Remélem, hasznát veszed majd! Nézd végig!
Forrás: Caroline Atkins: A színes otthon, Alexandra Kiadó 2004, 19. old
S.O.S 🙂 A letölthető színkorong az két korong? És a lyukakat azért lehet az egyikbe vágni, hogy odanézzem a papírt hozzá vagy hogy működik?
Hű, köszönöm szépen ezt a kérdést, Judit! Nekem egyértelmű volt, de igazad van, nem biztos, hogy mindenkinek. 🙂 Bocsánat. Kiegészítem rövid időn belül ezt a cikket egy leírással, hogyan kell összeállítani és használni. Köszi szépen a visszajelzést!
Gondolom pl milton kapoccsal rakjuk egymás tetejére a színes és a háromszöges köröket – de azt én sem értem, hogy azt a színes kört, amin a fehér „lyukak” vannak, mire és hogyan…
Igen, Judit, jól mondtad. Az ablakos talányra pedig ideírtam itt lejjebb a megoldást. Elnézést kérek, hogy nem volt elsőre egyértelmű, amit fent írtam! ♥
No, itt vagyok, és akkor mondom.
Két színkör és két, hozzájuk tartozó kör közép van az A/4-es oldalon. Először ki kell nyomtatni majd kivágni mind a négy korongot. Ahol lyukak vannak, azt művészkéssel kell kivágni (vagy ügyesen, ollóval). Keríteni kell két db miltonkapcsot. Egymásra kell fektetni egy nagy és egy kicsi kört, és, ahogy Judit is írta, átfúrni a közepükön a miltonkapcsot és úgy már forogni fog a közepe.
A lyukas változat a színkeresésben segít. Tehát, átnézel a „lyukon”, azaz ráfekteted a színkört a papírodra, díszítőelemedre, és megnézed, melyik színhez áll legközelebb, amit használni szeretnél. Ezután kezded el tekergetni a közepét. Két módszer szerint léphetsz tovább.
1. Eldöntheted, hogy a többi dolog, amit kiválasztottál, az milyen viszonyban áll ezzel a színnel (ld. fenti ismeretek). Tehát, azokat is beazonosítod, és megnézed, hol helyezkednek el az első elemhez képest a színkörön.
VAGY
2. Tekergetés után olyan papírokat/elemeket választasz ki a készletedből, amilyen kombinációt ki szeretnél alakítani. Ebben segít az ablak, hogy így megtaláld a megfelelő színt.
A NEM ABLAKOS változat az egy egyszerű színkör, ami segít abban, hogy színkombinációkat alakíts ki. Ezt mutogatom én a fenti videóban.
Ez igen érdekes volt számomra. Habár már – valamikor- tanultam erről, de ez sokkal érthetőbb volt ez a magyarázat. Egyébként én is örülnék , ha leírnád, hogy hogyan kell elkészíteni a színkört. Lehet esetleg készen is kapni ? ( mármint ha a nyomtatás nem adná vissza tisztán a színeket)
Kedves Ili, köszönöm a visszajelzésedet! Nagyon örülök, hogy érthető(bb)nek találtad a színkör magyarázatát. Igen, elvileg művészellátó boltokban szoktak árusítani, most rákerestem, és egyet sem találtam, sajnos.